Az egészséges, szép bőrért!

A terhesség bőrtünetei

Dr. Lukács Andrea cikke várandósoknak szól.
Megjelent a Kismama magazinban 2012-ben.

A gyermeket váró nő szervezetében zajló változások a bőrt is érintik, gyakran árulkodva a várandósságról. Ezek egy része a terhesség élettani, tehát természetes velejárója, csak átmenetileg áll fenn, a terhesség után rendeződik. Fokozódik a bőr pigmentációja a megemelkedő ösztrogén, progeszteron és melanocyta stimuláló hormon szintje miatt. Az emlőbimbók, a nemi tájék, a hónalj bőre, a combok belső felszíne, a gáttájék, a has középvonala a köldök alatt sötétebbé válik; az arcon szabálytalan alakú foltok jelennek meg, különösen napfény hatására. A terhesség során fokozódó szőrnövekedés jellemző, míg a néhány hónappal szülés után kialakuló nagyobb mértékű hajhullás szinte minden nőt érint. A körömlemez is kiszáradhat, barázdálttá válhat, a szabad szélén elszíneződés alakulhat ki. A kötőszövetek rostjainak megnyúlása révén, főként a has, comb, emlő bőrén terhességi csíkok, ún. striák alakulnak ki. Ez a jelenség a kismamák kb. 90 %-ánál észlelhető, fiatalabb életkorban és jelentős testsúlygyarapodás esetén nagyobb valószínűséggel fordul elő. A csíkok kialakulásához a fizikai terhelés mellett az anyagcserefolyamatok megváltozása is hozzájárul. Az ereket érintő változások között a tenyereken megjelenő, majd szülés után visszahúzódó vörösséget is megfigyelték már. A visszértágulatok nemcsak az alsó végtagokon, de a szeméremtesten is előfordulnak terhességben. Ennek oka a megnövekedett hasűri nyomás és az erek hormonális hatásra bekövetkező ellazulása lehet. Az ödémaképződés is jellegzetes panasz, szem körüli és lábszárvizenyő formájában látható leginkább. Kevésbé ismert a terhesség során jelentkező ínygyulladás, az ínyen kialakuló vérzékeny csomókkal. A terhességet a verejtékmirigyek fokozott működése miatt szokatlan mértékű izzadás kísérheti. Ezen folyamatok hátterében a megváltozott hormonháztartás mellett, immunológiai és keringési eltérések állnak.

A terhesség során azonban betegségként értékelhető bőrtünetek is jelentkezhetnek. A faggyúmirigyek fokozott működésével párhuzamosan az aknés tünetek súlyosabb formában jelenhetnek meg és átmenetileg kezelést igényelnek. Az anyajegyek és a szeplők a terhesség heteiben sötétebbé válhatnak. A várandósság során megváltozó anyajegyekre érdemes ezért odafigyelni, állapotukat rögzíteni, az eltérést mutatókat a szülés után ellenőrizni, melynek legmodernebb módszere ma a számítógépes anyajegyvizsgálat. A korábban atopiás ekcémában vagy pikkelysömörben szenvedők tünetei fellángolhatnak, vagy újonnan is kialakulhatnak. Az atopiás bőrtünetek mindhárom trimeszterben jelen lehetnek, a terhességi bőrbetegségek kb. felét adják. A megszokott, száraz bőrrel, hámlással járó, főként hajlatokban előforduló, vörös foltok mellett a terhességben észlelt atopiás bőrbetegség szőrtüszőgyulladás-szerű tünetekkel ill. viszkető csomókkal is járhat. A viszketés jellegzetes panasz más kórképek kapcsán is terhességben, igen ritkán társul sárgasággal, ilyenkor a fertőző májgyulladás kizárása javasolt. A látható bőrtünetek nélkül jelentkező, teljes testre kiterjedő intenzív viszketés azonban már jóval gyakoribb jelenség, hátterében az epekiválasztás genetikailag meghatározott zavara áll.

A terhességi bőrelváltozások a harmadik trimeszterben a leggyakoribbak. A hason induló viszkető bőrtünetek esetén célszerű bőrgyógyászhoz fordulni, hogy a súlyosabb, gyógyszeres terápiát igénylő autoimmun eredetű hólyagos betegséget el lehessen különíteni a helyileg is kezelhető vörös foltokkal, csalánkiütésekkel járó terhességi bőrbetegségtől.

A terhességet és a szoptatást követően érdemes a fennmaradó elváltozásokat kivizsgálni illetve kezelni. Elhúzódóan kialakult hajhullás miatt speciális hajvizsgálatot érdemes végezni. A striák kezelésére ma már hatásos módszer a bőrgyógyászok kezében a kollagén indukciós kezelés, mely során a bőr mélyebb rétegeinek kötőszöveteit serkentve regenerálódik a bőr, eltűnnek vagy lényegesen csökkennek a striák.

Dr. Lukács Andrea
bőr-, nemigyógyász, kozmetológus
G1 Intézet Bőrgyógyászat